Ktorá prilba na motorku sa najlepšie prispôsobí Vám?

K jazde na motorke patrí takisto to správne moto oblečenie a doplnky, ale predovšetkým spoľahlivá a vyhovujúca prilba.

Tá sa vyrába v rôznych prevedeniach a súčasný trh ponúka niekoľko odlišných typov. Rozdeleniu na konkrétne typy je však skutočne vhodné venovať zaslúženú pozornosť a vyberať na základe nášho štýlu jazdy a jej náročnosti.

K jazde na menšom skútri po vašom meste pri relatívne nízkej rýchlosti dokáže byť napríklad pohodlným a cenovo výhodným doplnkom otvorená prilba, ktorá by ale naopak predstavovala vysoký hazard, ak by ste s ňou jazdili na rýchlej športovej motorke po diaľnici či na pretekárskych okruhoch. Pre takýto typ jazdy sú zasa najlepšie prispôsobené integrálne prilby na motorku. Tie spĺňajú najvyššie požiadavky z hľadiska bezpečnosti a pokrývajú celú hlavu vrátane tváre. Sú špecifické tým, že sú uzavreté.

motorkár, jazda

Populárnym je však v mnohých prípadoch kompromis medzi týmito dvoma možnosťami, ktorý predstavujú odklápacie prilby s vyklápacím plexi sklom v prednej časti. To vás spoľahlivo ochráni pri dlhšej trase aj v prípadoch, ak vám do tváre udiera vietor alebo napríklad kvapky dažďa či otravný hmyz. Tento štýl prilieb spoľahlivo chráni vašu hlavu a aj v tomto prípade je chránená vaša tvár. Rozdiel je v podstate vo veľmi praktickej manipulácii, ak si potrebujete dať pauzu, nadýchať sa čerstvého vzduchu, prehodiť pár slov, alebo sa niečoho napiť. V takýchto a podobných situáciách tak stačí len odklopiť predný kryt.

Samozrejme existujú aj možnosti pre milovníkov jazdy na štvorkolke alebo v štýle motokros. Takéto helmy sú špecifické šiltom a hlavne potrebnou ochranou brady.

motorkár, Harley

Špeciálnou a zaujímavou kategóriou na záver sú retro helmy alebo tie, ktoré sú otvorené a predstavujú atraktívny dizajn. Tým, že sú otvorené, je vlastne ich prioritou skôr spomenutý dizajn, než bezpečnostné hľadisko. Pre jazdu pri nižšej rýchlosti sú však komfortné a v podstate ideálne.

Posted in Nezařazené