Mibes

Pýtate sa ako zlepšiť váš predaj? Chceli by ste zvýšiť návštevnosť na vašich stránkach? Vyskúšajte to pomocou PR článkov, ktoré vám na našom webe zverejníme.

Nosenie prilby nie je vaša voľba, ale povinnosť!

Viete čo je zarážajúce? Že niektorí vodiči motocyklov, jazdia bez ochrany hlavy, teda bez prilby. Viete čo je ešte zarážajúcejšie? Že mnohí ani nevedia, že nosenie prilby na motorke, nie je dobrovoľná záležitosť, ale povinnosť, ktorý plynie zo zákona.

Biele policajné auto so zapnutou sirénou na streche.jpg

Hrozí vám pokuta!

Podľa aktuálnej vyhlášky, musí mať prilbu vodič motocykla a taktiež spolujazdec. Za každého pasažiera, ktorý na hlave prilbu nemá, vám môžu policajti udeliť pokutu vo výške päťdesiat eur.
Prilbu musíte mať v obci aj mimo nej. V tomto prípade proste neplatia rovnaké pravidlá, ako pri nosení prilby na bicykli.

Nie je jedno, akú prilbu máte

Aktuálna vyhláška nestanovuje len to, že prilbu musíte mať, ale aj to, akú prilbu musíte mať. Prilba na motorku musí spĺňať všetky požiadavky podľa technickej normy EHK číslo 22. táto skutočnosť je označovaná aj ako prilba homogenizovaná.

V preklade to znamená, že ak si na motorku, dáte prilbu určenú na bicykel, pokutu dostanete taktiež. To isté platí aj o rôznych dizajnových kúskoch, ako sú napríklad populárne nacistické prilby.

Muž ide na motorke, po ceste pri mori s prilbou na hlave.jpg

Hlavná je bezpečnosť

Je trošku zvláštne, že mnohí motocyklisti nosia prilbu len preto, že im to stanovuje vyhláška, respektíve zákon. Tieto riadky slúži skôr na vaše zamyslenie a uvedomenie si toho, prečo by ste prilbu, na motorke mali jednoznačne mať. Predstavte si, že kráčate po chodníku, podknete sa a spadnete na betón priamo na hlavu. Asi si viete domyslieť, že takýto pád bude bolieť a navyše sa môžete i vážne zraniť. Pri páde na motorke, si toto zranenie znásobte asi tak stokrát.

Čo okrem prilby musíte mať?

Aby ste sa vyhli pokute, tak vám nestačí iba prilba. Na motorke je povinná aj lekárnička, a to je v podstate všetko. Teda, samozrejme vám nesmú chýbať platné doklady. Hovoríme hlavne o vodičskom oprávnení, platnej STK, občianskom preukaze a povinnom zmluvnom poistení.
Keďže na motorku len ťažko naložíte náhradnú pneumatiku, na škodu určite nie je ani sada na lepenie pneumatík a nejaké šikovné pomôcky na prípadné rýchle opravy.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Mibes

Šablona od Anders Norén